No a co, jsem matka Aneb Oholené nohy

8. srpna 2012 v 14:17 | Vyděšená prvorodička
Kdesi na webu jsem viděla úsměvný článek o matkách v různých epochách. Neb jsem hlava děravá a zapomněla jsem, kde jsem k tomu přišla, dovolím si parafrázovat. (kdyby někdo poznal zdroj, nechť se mi ozve)

Na prvním obrázku je velká rodinná sešlost kdysi mezi válkami. K tomu popisek ve smyslu : Babička denně nosila vodu ze studny, prala na valše, vařila na kamnech, hospodařila na statku a starala se o pět dětí. Ve společnosti byla vždy elegantní a upravená.
Na druhém obrázku rodinka někde na kolonádě: Moje matka měla tekoucí vodu, pračku bez bubnu, ždímačku, elektrický sporák, starala se o dům a tři děti. Ve společnosti byla vždy elegantní a upravená.
A konečně na třetím obrázku ze současnosti žena v teplácích s větrem rozcuchanými vlasy a jedním dítětem na procházce. K tomu dodatek: Mám automatickou pračku, indukční plotnu, myčku, mikrovlnku,bydlím v paneláku, ale nechtějte po mně, abych se fintila, protože se starám o dítě a nemám na to čas.
Přesně to tak nějak vystihuje dnešní dobu a stav, ke kterému se nikdy nechci dobrat.


Už jsem si zkusila, jaké to je pár nocí nespat. Už vím, že pokud miminko křičí všude jinde než v náruči, prostě ho neodložím. Už jsem zažila ten stav absolutního vyčerpání, kdy i obout si ponožky je výkon nadlidský a relativně zbytečný.
Ano, začala jsem si uvědomovat, co je skutečně důležité a co jsou malichernosti.

Ale proboha! Na to, abych si vyčistila zuby a umyla si obličej, stačí zhruba tolik času, než se uvaří voda v konvici na tu zaslouženou kávu. A to je právě tak dlouho, jako interval mezi prvním protáhnutím a definitivním probuzením potomka.

Chápu, že se některé matky nechtějí líčit nebo nějak strojit, třeba kvůli seniorkám v parku ("Koukejte na ni, jak se nese. A dítě jí v tom kočáře brečí. No jo, hlavně že má času dost se namalovat, místo toho aby se starala o mimino!").

Ale myslím si, že být umytá, učesaná a čistě oblečená, pokud jdu dál než s odpadky, by mělo být základem.
Když vidím maminku s kruhy pod očima, mastným rozcuchem, sešmajdanými botaskami a poblinkaným tričkem na několika místech, jak si to štráduje s kočárkem ulicí, ani se nedivím slečnám, co raději nechtějí mít děti, aby takhle nedopadly.

Maminky - šmudly, vzpamatujte se, vždyť zastrašujete potenciální rodiče potenciálních daňových poplatníků, co nám budou vydělávat na důchod!

A navíc. I když některé matky tvrdí opak, všechny děti aspoň někdy spí. Pokud tento čas nevěnujete blahodárnému zírání do zdi, vřele doporučuju návštěvu koupelny.
Není totiž lepší pocit, než mít čerstvě umyté vlasy a oholené nohy. Já si pak připadám tááák přitažlivá, jako nikdy v životě. Navzdory ne úplně foremnému bříšku a pomerančové kůži na stehnech. Ten pocit stojí za to. A věřte, že i muž to na mě pozná.

Stejně tak jako vyjít ven s kočárkem hezky oblečená. Všechny víme, co máme ve skříni. Těch 15 minut kojení nebo krmení z lahve klidně obětuju přemýšlení, co obléknu miminku (aby mu nebylo teplo nebo zima, aby to bylo čisté a úplně se to netřískalo) a taky sobě.
A pak hurá, strčím ruku do police, vezmu tričko, sukni, korále a zabere mi to úplně stejně času jako sebrat první "jupku" shora a onošené tepláky. A výsledek?
Nepřijdu si jako uštvaná vydeptaná matka, co se obětuje svému dítěti, ale jako hrdý zástupce mladých prvorodiček, který může okolí ukázat, že to jde i bez rezignovaného pohledu a mastného drnu na hlavě.

Uznávám, že ne vždy se podaří, a když vám děťátko zvládne poblinkat jedno tričko, aby vám vzápětí počůralo i kalhoty a zakončilo to šavličkou ještě i na čerstvě převlečené šaty, chuť na to vypadat reprezentativně nás občas přejde.
Ale čisté musíme být vždycky (nejméně do dalšího blinkání, které přijde až venku. S tím už se nedá dělat nic moc.)

Dělejme to, když ne pro sebe, kvůli našim mužům, aby se za nás nemuseli stydět a naopak byli hrdí, že zrovna to jejich miminko má tak báječnou a krásnou maminku!
 

13 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bels Bels | E-mail | Web | 8. srpna 2012 v 16:16 | Reagovat

Celkově nemám ráda lidi, co o sebe nedbaj. A vidět matku, co vypadá takhle, hned bych přemejšlela, kolik špíny je asi u ní doma. Prostě sprcha je základ, ačkoliv v tomhle pařádku člověk vyleze na slunce a za 10 minut je zpocenej i tam, kde to snad ani není možné. Ale tvůj čláek bych shrnula těmito slovy - všechno jde, když se chce. Často to bývá pravda. ;)

2 Přání Přání | Web | 8. srpna 2012 v 19:12 | Reagovat

Hezky shrnuto. Akorát se to asi nedostane k těm, kterým je článek adresován primárně.

3 mengano mengano | Web | 11. srpna 2012 v 16:31 | Reagovat

[2]: No to tedy nedostane, nemají čas na blog, starají se přece o dítě:))
Autorka má svatou pravdu. Dneska mají mladé mámy obrovskou spoustu vymožeností, o kterých jsme si my, dříve narozené, mohly nechat tak leda zdát. Neříkám, že jsem prala na valše, automatku jsem měla, ale papírové pleny ani náhodou. Takže jsem pěkně každý den až do koce šestinedělí žehlila 40 plínek. Dělá se mi kopřivka, jen si na to vzpomenu.
Tak proč by proboha dneska mladá holka s kočárem nemohla být hezky upravená a oblečená....

4 Egoped Egoped | E-mail | Web | 13. srpna 2012 v 16:50 | Reagovat

Tleskám! Konečně můžu odkázat ženy na mateřské dovolené (což je často nehorázná výmluva skoro na vše a já jakožto muž se můžu třeba postavit na hlavu - nebude na mě brán zřetel) na jednu z vás, která má egopedově-líbivý názor i v tomhle :)

5 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 20. srpna 2012 v 20:54 | Reagovat

Skvělý článek! :-)

6 Lada Lada | E-mail | Web | 21. srpna 2012 v 12:00 | Reagovat

Přesně tak. Dnešní matky mají více vymožeností a někdy to dopadne tak, že přebytek času vrhnou celý na péči o dítě a zapomenou na sebe. Pak se diví, že si ani nemohou odskočit večer na cvičení, dítě je okamžitě nemocné, vše ho bolí a řve. No bodejť, když z něj maminka vychovala malého tyránka a sama se stala dobrovolně jeho služkou.A když se máma trochu vzdálí, dítě okamžitě přemýšlí, jak ji přitáhnout zpět. Vždyť se přeci do té doby starala jen o něj, mělo ji celou pro sebe. A teď si takhle dovoluje?!
Být maminkou neznamená obětovat se pro dítě a na sebe nedbat. To je nejlepší recept na to, jak vychovat rozmazleného otesánka.

7 Tabitha ren Moore Tabitha ren Moore | Web | 21. srpna 2012 v 17:42 | Reagovat

Nikdy jsem sice neměla tu čest s úplným kojencem na delší  dobu, tudíž nemůžu  moc mluvit, ale hlídala jsem už mnoho dětí, je to má práce a občas není na škodu to dítě nechat ječet, zjistila jem, že dost dětí někdy řve jen ze zvyku, i když je vlastně nic netrápí. Tudíž, ne vždy musí žena letět s obavou, že děcku něco je a může si najít pár minut pro sebe.Chápu pokud má žena třeva víc, jak tři děti a všechny menší, to je potom víc lítání, ale taky mslím, že vždy se najde těch deset minut udělat ze sebe "člověka".každá matka by si  měla najít chvilku pro sebe a jak napsala Lada, pokud matka lítá za dítětem, jako pes a z každého vřísknutí dělá problém na tři kapitoly románu, stává se z ní akorát obět vlastního děcka, které toho milerádo využije, když ví, jak to funguje...

8 Páti Páti | Web | 21. srpna 2012 v 19:37 | Reagovat

No, ne že bych byla matka nebo dokonce plnoletá, ale souhlasím s tím, že se z maminek stávají otrokyně jejich dětí. A potom se někdo diví že někdo krade když má vše (jako dítě), pak je dospělý a nebo nedej bože mu matka umře a dítě nemá nic, logicky začne krást. Neříkám že stát neokrádá nás ale kdyby kradl každý kde by jsme byli, že? Pokud já budu mít dítě, bude mít základní potřeby:
krmení
přebalování
hygiena
procházka
denní věnování dítěti(2 hodinky)
večerná věnování dítěti(1 hodinku)

No nestačí to? Né další rozmazlování.. Neříkám že toto není časově podobně náročné, ale když (podle mě) dítě nebude mít režim, bude rozmazlené. Ještě ve 20 vás bude vysávat. Muži si užívají (neříkám že všichni a že neříkám že nemusí chodit do práce) i když mají děti. Copak by nebylo fajn aby žena ráno udělala snídani, muž by šel do práce a o odpoledním (miminkovském) spaní udělala večeři a na večer (koupání, třeba i uspávání, věnování..) nechala na muži (po odborném školení, samozřejmě)? :)
Také je pravda čím pokročilejší doba tím míň má žena času... Proč asi? Z rozmazlování dítěte :) To je jen má úvaha, je mi 13 takže ještě nejsem tak zas zasvěcená do těchto věcí...

9 Aailyyn Aailyyn | Web | 22. srpna 2012 v 12:22 | Reagovat

Problém tu bude v lehce sociologické rovině. Jasněže se dá zvládnout vypadat jako člověk a přitom miminku vlastnoručně upatlat tu správnou zeleninovou kašičku. Dřív měly dámy jasně danou sociální roli. Byly ženy. Byly krásné, přitažlivé, elegantní, upravené. Pak byly mámy. Staraly se o dítko, o domácnost. A tečka. Dnešním ženám se tlačí do hlavy, že samozřejmě bychom měly toužit být hrozně nezávislé, že zvládneme kariéru, můžeme studovat vysokou školu, hrát fotbal a řídit raketoplány. Do toho máme být krásné, přitažlivé ženy, dokonalé milenky, bezchybné hospodyně a matky. To všechno nejde zvládnout stoprocentně. Méně nejistí jedinci si vyberou jednu sociální roli a té se zuby nehty drží. Některé ženy prostě zvolily level "matka" se vším všudy. To znamená unavená, uštvaná, rezignovaná, protože se prostě věnuju dítěti a jakékoli další role odmítám. Manželka? Žena? Samostatný jedinec s koníčky? Prostě ne. Pokud si člověk ty priority nezvládne vybrat sám, dopadá to takhle. Po pár letech se takové dámy zvládnou socializovat akorát tak při výměně receptů a vaření, což rodina stejně neocení, protože by radši mamku, co s nima jede na víkend na kola.

10 Aailyyn Aailyyn | Web | 22. srpna 2012 v 12:41 | Reagovat

[9]: Vybojovaly jsme si svobodu, s níž minimálně některé z nás stále ještě nedovedou zacházet. Jasně definovaná sociální role pomáhá člověku se ukotvit. My to nemáme, my si můžeme vybrat. Můžeme být v osmnácti maminky a můžeme být do čtyřicítky free nezávislé ženy, které střídají muže a teprve po čtyřicítce povijí prvního potomka. Tlačí se na nás ze všech stran tolik možností, rozplývají se hranice, stírá se jasná definice. A některé dámy na to jdou prostě příliš radikálně. Na vlastní obranu, proč nebudují kariéru, proč nevypadají jako ta vyretušovaná modelka, proč nemají dvě vysoké školy a nemluví pěti jazyky, si vybraly postoj JSEM MATKA. Dnešní žena může klidně vystudovat vysokou školu, zvládnout dva cizí jazyky a povít potomka. Jenže to musí mít v hlavě srovnané, co chce a kdy to chce. Což mnohé nemají, protože ostatně dnešní doba k tomu nevychovává. (Nemusíte nic umět, nemusíte nic dokázat, stačí vystrčit na veřejnosti prsa a hned jste takzvaná celebrita a píše se o vás v bulváru a pů národa vás zná.)

11 Annie  Boyle Annie Boyle | Web | 22. srpna 2012 v 15:47 | Reagovat

skvělý článek...:):)

12 bludickka bludickka | Web | 22. srpna 2012 v 17:32 | Reagovat

Vzhledem k tomu, že moje máma se o mě kdovíjak nestarala a zajímala se hlavně o sebe, tak bych nechtěla být stejná, ale zároveň ani spadnout do opačného extrému. Uvidíme, snad se mi podaří najít rovnováhu. Vzhled pro mě nikdy prioritou nebyl. Krásná jsem, když se krásně citím :) To funguje nejspolehlivěji.

13 Ninsie Ninsie | Web | 23. srpna 2012 v 22:22 | Reagovat

Tak ten začátek najdeš na blogspotu protivné blondýny, která to tam právě takhle rozebírala.
Ale v podstatě s tebou i s ní souhlasím, protože ačkoliv matka zatím díkybohu nejsem, když vidím, jak o sebe současné matky většinou nedbají, jsou doslova rozteklé, mastné, sešmajdané a ještě smrdí potem (jo, v létě je to fakt "ráj"), pak mě přechází jakákoliv chuť si potomka pořídit.
Neříkám, že musí vypadat jako ze žurnálu a podle posledních módních trendů, jen by sama dost o sobě byla záměna sešmajdaných tenisek za třeba balerínky anebo nějaké páskové sandály bez podpatku anebo s nízkým podpatkem a propocené flekaté triko za příjemnou tuniku nebo nějakou jinou čistou věc. Času to oblékání přece zabere stejně.

14 Kosma Kosma | Web | 25. srpna 2012 v 20:38 | Reagovat

Já vždycky prskám, když některá tvrdí, že mateřská není žádná dovolená. Vzpomenu si vždycky na babičku, jak zvládala hned po válce 5 dětí, tedy v době, kdy údajně nebyly k mání ani pleny látkové...
A souhlas - já měla ten první půlrok soudím hodně náročnej, nicméně kadeřníka ani kosmetiku jsem nevynechala! :-)))

15 sofol sofol | 23. listopadu 2012 v 22:16 | Reagovat

Osm měsíců kojím ve dne v noci po dvou třech hodinách...už ani nevím co je to spát 8 hodin v kuse. Není to omluva pro to být neupravená, ale když mám dobrý den a stihnu se načesat a namalovat...skončí to tím že než prcka donesu do kočárkárny v náručí, mám z účesu racochejl který ještě dodělá hrozný vítr venku a obličej mi také poupraví dětská ručka...a ve finále to výjde nastejno...netuším jak to tedy dělají upravené maminky, svazují dětem ruce, vypínají tlačítko? třeba to jednoho dne taky zjistím :D

16 cocktail evening dresses cocktail evening dresses | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 4:39 | Reagovat

What I want to know is why I should care? I mean, not to say that what youve got to say isnt important, but I mean, its so generic. Everyones talking about this man. Give us something more, something that we can get behind so we can feel as passionately about it as you do.
http://www.movedress.com/cocktail-dress-function-occasion.html

17 informal wedding dresses informal wedding dresses | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 11:09 | Reagovat

Hello webmaster, commenters and all people else!!! The blog was absolutely unbelievable! Lots of nice information and inspiration, each of which we all want!b Preserve 'em coming. you all do such a fantastic job at such Concepts. can't tell you how much I, for one respect all you do!
http://www.movedress.com/cocktail-dress-function-occasion.html

18 Sona Sona | E-mail | 11. září 2013 v 12:50 | Reagovat

Já chodím taky upravená. Období, kdy jsem opravdu vypadala jako strašidlo a ušmudlaná šmudla bylo v období šestinedělí. Každopádně stačí opravdu málo. Umýt vlasy a klidně je hodit do culíku. Nějaké čisté oblečení a jde se ven.

19 yavvie yavvie | 28. ledna 2014 v 15:05 | Reagovat

Zalezi na dietati a pristupe k jeho placu. Ak necham maleho vrestat mozem si krasne holit nohy a kavickovat kazdy den. Ak ho nechcem nechat vrestat stiham rychlu sprchu (vlasy kazdy treti den) a umyt si zuby. Aj to uz zacina poknikavat ked sme doma sami a nema iny zdroj zabavy iba mna. Ak je dieta pohodove tak samozrejme matka moze vyzerat ako modelka. Ak sa v noci budi po dvoch hodinach na kojenie su oholene nohy to posledne, co pocas jeho denneho spanku bude moja starost.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama