Sláva nazdar výletu aneb Spokojenec

20. srpna 2012 v 23:02 | Vyděšená prvorodička
Abych hned na úvod vysvětlila ten novotvar v názvu článku, spokojenec = spokojený kojenec.
Ano, ani my doma jsme se nevyhnuli zpatvařování češtiny za účelem oslovování potomka, avšak jen v určitých mezích (správně, bejbátko tady nečekejte).
Dalším takovým výrazem, které často používáme je "kříče". Kříče nebo kříčátko, je křičící děťátko.
Tak. Dost bylo osvěty, dnes bude řeč o cestování. A ne jen tak ledajakém.


Protože cestovat s dítětem kamkoli na víc než několik hodin je dost podobné malému stěhování národů. Kdo by si dovolil oponovat, že dítě je skladnější, protože má jen maličkaté oblečeníčko (fuj, při psaní tohohle sousloví se mi pusa zkřivila jak po citronu), ten by si zasloužil tečku mezi oči, a nebo ještě jedno mimino navíc.

Co prostoru se ušetří na maličkém oblečení, to bohatě vynahrazuje kočár. Ano, muž při koupi auta nějak nepočítal s pořízením potomka, takže vůz má kufr sice prostorný, nikoli však dostatečně.
(Zde přichází místo pro malé pomasírování ega prvorodičky, neb jsem to byla já, kdo vynalezl sofistikovaný způsob ukládání kočárku do kufru. Muž se s tím potýkal několik drahných minut, než naznal, že se to tam prostě nevejde, a korbu budem muset vozit na zadním sedadle.)
Je podstatné podotknout i to, že v podstatě totéž, co mimino potřebuje na týden, je nutné mít i na jeden den. Mění se jen počet dupaček (a to je, jak víme, maličkaté oblečeníčko, a moc místa nezabere.)
Protože takové nemluvně je nutné krmit, přebalovat a udržovat mu stálou tělesnou teplotu.

Na celodenní výlet tedy balíme: plus minus deset plenek (i když běžně spotřebuje třeba osm, je dobré počítat s neočekávanými událostmi. Jako že maličko počuranou plenku vyměníme, aby do čisté miminko upustilo trošku mrkve od včerejška, a po břebalení znovu a pak ještě jednou. A občas i ještě jednou.), k tomu ostatní přebalovací propriety, jako omyvatelnou (nebo jednorázovou) podložku (protože sem tam miminko zvládne nějakou tu akci přesně v té vteřině, než mu čistou plenku stihneme podstrčit pod zadek, a to třeba v kočárku nebo na dece není úplně super) a krém proti opruzeninám, zvlášť v tomhle tropickém počasí nepostradatelná věc, a hromadu vlhkých ubrousků. Jak jinak byste dostali tu včerejší mrkev z dítěte?
Dále termosku kojenecké vody plus alespoň půllitr zvlášť, jednak na napojení potomka v mezičase jídla, jednak k ředění té termoskové na správnou teplotu. A k tomu kýbl nutrilonu (zkoušela jsem si jen ododměrkovat dávky na celý den, ale jako na potvoru malá nechtěla hned, a dožadovala se až za hodinu, kdy už jsem lahev mléka biologicky zlikvidovala, poněvadž se řídím pokyny na obalu, že se hotový pokrm nesmí déle přechovávat a má se připravovat vždycky čerstvý. Čímž jsem ale přišla o pár odměrek z té denní dávky a na sklonku dne dítě hladovělo.) K tomu dostatečný počet lahví, pokud vím, že nebudu mít možnost je po použití umýt (a ideálně i vyvařit. Taková já jsem.)
K tomu oblečení, a to jak na Saharu, tak i na Sibiř, protože jeden nikdy neví. Krátký rukáv, dupačky, mikina, klobouček, čepice, bundička, ponožky.
A taky deka navíc (kvůli té potenciální sibiři, víme?). A látková plenka na utírání poslintané pusinky a likvidování dalších nehod. A nejoblíbenější hračka. A druhá nejoblíbenější hračka. A dudlík. A druhý dudlík (kdyby jeden upadl do bažiny nebo do psího e-e, že by ho nestačilo otřít nebo opláchnout). A šňůrka na dudlík (to abychom předešli pádu druhého a posledního dudlíku do toho e-e.)
A šátek nebo nosítko (kdyby se B. rozhodla, že v tom kočárku už nebude a nebude!).

No, a k tomu si připočtěte, co všechno si berete vy na celodenní výlet. A jsme u konce balení. Uf. Ještě štěstí, že s počtem dní ty věci nekumulují. Pak potřebujete jen víc plen, víc kojenecké vody a něco, čím to dítko umyjete.


Naše malá výlety zbožňuje. Narozdíl od všech domácích mazlíčků, o které jsem se kdy starala, miluje jízdu autem. Už od narození. Skutečně. Když nás muž vezl z porodnice, brečela jenom v okamžiku, kdy jsme stáli na semaforech. A je jí úplně jedno, jak dlouhá ta cesta je. Užívá si bezelstného spánku, který nastane v průměru za první zatáčkou od našeho domu, až do místa určení.
Jednou jsem ji potřebovala nakrmit (protože už překročila svou obvyklou dobu jídla, jednou za tři hodiny, a cesta před námi byla ještě daleká, a navíc po dálnici. Tam moc hladovému kříčeti nevysvětlíte, že tatínek bude moct zastavit až za patnáct kilometrů, a že to musí ještě vydržet.), takže muž přibrzdil na první benzínce, vynesl mi autosedačku s malou do stínu (ano, panovalo počasí jako v těchto dnech), abych se ji potom snažila patnáct minut marně vzbudit. Spala nepřetržitě skoro 5 hodin!

Všechny chytré příručky (i ty internetové a méně chytré) pro prvorodičky tvrdí, že děti milují rutinní, denně se opakující rituály, neb jsou jim zárukou bezpečí na tomto světě. A nenávidí změny, které je z tohoto bezpečí vytrhávají. Tedy usínat denně ve stejnou dobu, ve stejný čas jíst, ukládat se do stejné postele, být obklopen stejnými věcmi.
A já na to říkám, prd, takhle to nefunguje.
Z malé B. se stane největší spokojenec ve chvíli, kdy ji usadíme do sedačky na zahradě naší chaty a necháme ji jen tak koukat. Stačí ji dát v kočárku pod strom. Listí, to ji fakt bere.
Jakýkoli její rozlad spolehlivě utiší procházka v náručí po babiččině bytě, koukání na obrázky a z okna. To byste nevěřili, jak dlouho se dá dítě zabavit šňůrou od žaluzie nebo pet lahví (zase mě napadá paralela s domácími mazlíčky)
Kolikrát u toho zapomene i na hlad.

A hlavně, když není doma, tak tak krááásně spinká, že maminka stíhá i shrabat trávu nebo nasekat dřevonebo uvařit, políbit tatínka nebo si dát jen tak nohy nahoru a odpočívat. A to je, vážení, dokonalé labůžo.
 

7 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Silkmilk Silkmilk | Web | 21. srpna 2012 v 0:09 | Reagovat

Moc dobře si pamatuju na to strašné balení, ze kterého jsem už předem měla depresi :-D. Je úplně jedno, jestli se jede na jeden den nebo týden. Věci pro to mrně zaberou celé auto. Při prvním dítku mi stačilo naše malé auto, ale než přišlo to druhé, vybírali jsme nové auto s velkým kufrem, kam se vejde kočárek a dokonce jsme si i kočárek s sebou vzali do autosalonu, abychom to vyzkoušeli. Spinkání, to je taky další kapitola, na kterou žádné příručky nepomáhají. Když mi prvorozený syn spal víc jak tři hodiny, chodila jsem ho stále kontrolovat, jestli dýchá a není s ním něco špatně. Pak už jsem byla zvyklá ho prostě nechat vyspat a zbytečně ho nebudila. Do dneška dobře spí, a to už mu je osm :-). Takže buďte ráda za malou "Spinkalku" a přeji, aby jí to vydrželo ;-).

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 21. srpna 2012 v 1:28 | Reagovat

Já jsem největší výletovej spokojenec, když mám řízek a chleba :)

3 Gwendoline Gwendoline | Web | 21. srpna 2012 v 8:15 | Reagovat

Nojo, některejm dětem se musí věnovat nonstop, aby nevyšilovaly a některý se zabavěj sami úplnou banalitou, což je pro rodiče asi nejlepší :-D já prej když jsem byla malá, tak jsem vydržela hodiny ležet na dece na zemi v obýváku, hrát si s provázkem a poslouchat kazety Honzy Nedvěda :-D

4 Naervon Naervon | Web | 21. srpna 2012 v 10:56 | Reagovat

[3]: :D

Já si pamatuju, že jako hodně malou mě babička posadila vždycky za stůl, dala mi tácek a sklenky a misky, které všechny naplnila vodou a různě obarvila čajem, a já jsem si v tom hodiny a hodiny máčela plastová a gumová zvířátka :D

5 Marya Marya | Web | 21. srpna 2012 v 11:51 | Reagovat

Když jsem si četla tento článek, docela jsem se bavila. Jak je vidět, všude to funguje stejně (Nebo skoro stejně - já jsem si balila i věci na převlečení pro sebe neboť kojenecké "střely" po rozbalení plenek mají daleký dostřel ...:o)

[4]: Já jsem to s tím nádobím měla podobně. Jen místo plastových zvířátek jsem máčela lžičky a zatímco jsem jima cinkala (a taky sem tam něco nechě i rozbila) máma do mě tlačila potravu všeho druhu.

6 fotbalovenoviny fotbalovenoviny | Web | 21. srpna 2012 v 19:05 | Reagovat

zájímavé :-))klikni na to prosim

7 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 21. srpna 2012 v 20:49 | Reagovat

Týjo, tak to by mě nenapadlo budit na kojení spící dítě. Vždy jsem si užívala, že spí?:-) Dodnes jsem ráda, když to tak čtu, že jsem kojila dlouho obě děti. Aspoň jsem nemusela řešit na výlety tolik věcí a ještě pitný režim ve vedru. To bych asi výlety vzdala:-) Takhle jsem vozila navíc jen ty pampersky:-)

8 nejenzajmovy nejenzajmovy | Web | 21. srpna 2012 v 23:22 | Reagovat

Já si pamatuji že již od miminkovského věku jsem byla vodní živel.

9 Aailyyn Aailyyn | Web | 22. srpna 2012 v 12:10 | Reagovat

[5]: Tohle mají společný asi všechny děti. Žádné sofistikované hračky vyvinuté odborníky, ale naprosto obyčejné předměty a to ještě ideálně ty, kdy hrozí, že dítě může něco rozlít, ušpinit... :-)

10 replica rolex replica rolex | E-mail | Web | 25. srpna 2012 v 9:01 | Reagovat

mají společný asi všechny děti. Žádné sofistikované hračky vyvinuté odborníky, ale naprosto obyčejné předměty a to ještě ideálně ty, kdy hrozí, že dítě může něco rozlít, ušpinit... :-)

11 formal wedding dresses formal wedding dresses | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 10:37 | Reagovat

You made some first rate factors there. I regarded on the internet for the difficulty and located most people will go along with together with your website.
http://www.movedress.com/bridesmade-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama