Dítě nebo pes? Aneb Fuj je to!

10. září 2012 v 10:31 | Vyděšená prvorodička
Využívám dopoledního spánku svého robátka a omlouvám se všem, kdo poslední týden netrpělivě mačkají F5 na hlavní stránce blogu s nadějí nového článku.
Omluvou mi budiž, že jsme (nejspíš) poslední hezké dny trávili otužováním děťátka v divočině našeho pozemečku v šumavském předhůří.
Takže zatímco jsou všechny elektrické spotřebiče usnadňující hospodyňkám život zapnuty, dítě rozdýchává změnu vzduchu v postýlce, já mám čas zamyslet se na tím, jestli je v pořádku pořizovat si psa jako trénink na dítě.

Ano, vážení, je. Alespoň pro potenciálně vyděšené prvorodičky. Nakonec totiž zjistíte, že péče o čtyřnohého miláčka nebo vlastního potomka se zas až tak neliší.
Celý život se u nás v rodině objevovali psi. Za pár desítek let se u nás doma (rozuměj tentokrát u Velké medvědice doma) zabydleli postupně 3 psi. Tudíž mohu říct, že společně se dvěma nebo třemi dalšími navíc, o které jsem se kdy aspoň pár měsíců starala, mám zkušeností dostatek pro ucelený a řekněme "fundovaný" názor.
Poslední čerstvý zážitek (kdy s námi pár dní sdílela chalupu i Velká medvědice, Matka rodu a jejich nenovější zlatíčko jorkšír Mates) mě v tom jen utvrdil.
Psům i dětem pro účely tohoto článku říkejme souhrnně miláčkové. Tak tedy.
Když si domů přinesete miláčka, nějakou dobu se nevyspíte. K oběma prvních několik dní (v případě čtvernožce) nebo týdnů (dítě) vstáváte minimálně jednou.
Kvůli miláčkovi se vstává dřív, než jste byli zvyklí. Jen dítě má tu výhodu, že kvůli čůrání nemusíte ven do deště.
Miláčkové mají mít svůj pelíšek. Jak dovolíte, aby s vámi jednou spali v posteli, už se jich nikdy nezbavíte.
Ne všude mají miláčkové povolený vstup. Zvlášť v případě dítěte s kočárkem je potíž (třeba v obchodě). Zároveň se témeř všechny zákazy dají i s miláčky obejít. Většinou je stačí umístit do kabelky (rozuměj psí taška a dětské nosítko nebo šátek).
S miláčky většího vzrůstu se tato výhoda stírá.
Miláčkové zbožňují hračky. Většinou jsou to ovšem takové, které primárně pro ně určené nejsou. Dost často jsou to věci, co se dají rozbít, roztrhnout, ukousnout nebo vylít. Hlavně když se to houpe, nebo chrastí nebo šustí. U obou na plné čáře vyhrává pet lahev.
Když potřebujete na celý den volné ruce, musíte si sehnat pro miláčka hlídání. Podobně i s prací nebo dovolenou.
Miláčkové vám dávají najevo radost, když vás vidí. Kdyby dítě mělo ocas, buďte si jistí, že se s ním bude ohánět tak moc, že si ho ukroutí.
Miláčkové mají zvláštní detektor na zneškodňování čistého prádla. Většinou světlé barvy. U psů vedou kalhoty. Proběhnou jedinou louží v okruhu půl kilometru, jenom aby vás mohli přijít radostně poskákat. Stejně funguje i čertvě povlečená postel. Děti se naproti tomu orientují na trička a halenky, a vesele na vás vyvrhnou celou dávku dopolední mrkve. (Ale pouze v případě, že je oděv právě vytažený ze skříně. U onošených nebo ne úplně čisých kusů oblečení toto nefunguje.)
Pokud cestujete s miláčkem na víc než pár hodin, připravte si zavazadlový prostor o dvojnásobném objemu.
Pokud vás miláčkové celý den štvou tak, že máte chuť je uvázat ke stromu a zanechat svému osudu, vězte, že stačí, aby se pak nechali blahosklonně pomazlit, a všechno zlé je zapomenuto.
Miláčkové vás věrně provází na každém kroku a špatně nesou, pokud vás ztratí z dohledu. Když je vhodně nezabavíte (ano, ideální je pet lahev), nedojdete si bez jejich dozoru ani na záchod.
Největším neštěstím miláčka je, když ztratí nebo rozbije oblíbenou hračku. To pak máte zkažený den oba.
A na závěr: Miláčkové mají vždycky před vším přednost!
Suma sumárum, co je lepší, dítě nebo pes?
Pes vám v budoucnosti nikdy nenadá za to, jak jste se o něj starali. Zase vám vydrží kratší dobu.
Dítě máte na celý život, ale za to máte naději, že se jednou postará ono o vás...
 

9 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Alue Alue | E-mail | Web | 11. září 2012 v 14:52 | Reagovat

Já se psy vyrostla... no, pokud chci k sobě do party tvora, který vyžaduje neustálou péči, bude to dítě. Pes mi za deset let umře, ale s dítětem budu místo toho slavit narozky.
A když už to sakra kolik pipláme, tak aby nám to vydrželo!

2 white cocktail dresses white cocktail dresses | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 10:34 | Reagovat

Your nice blog is definitely worth a read if anyone comes across it. Im lucky I did because now Ive got a whole new view of this. I didnt realise that this issue was so important and so universal. You definitely put it in perspective for me, thanks for the good info.
http://www.movedress.com/bridesmade-dress-function-occasion.html

3 Josef Josef | Web | 7. listopadu 2013 v 16:12 | Reagovat

Reaguji...

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama