Nestíhám, nestačím Aneb Dovolená?

28. září 2012 v 9:09 | Vyděšená prvorodička
Nebudu se tady pitvat v otřepaném klišé, že mateřská dovolená není žádná dovolená. Na toto téma byly už vyplýtvány stovky kilogramů papíru.

Samozřejmě jsem tak nějak tušila, do čeho jdu, a že to nebude žádný leháro.
Ale i tak jsem svou situaci krapet podcenila.


Dítě nezabere až tak moc času. Říkejte si, co chcete.

Krmení šestkrát denně, 15-20 minut, to dělá dohromady maximálně hodinu a půl, plus nějaká ta příprava mlíka nebo ohřátí mrkvové kaše (jako abyste si nemysleli, nejsem zastáncem průmyslově vyráběných přesnídávek, mňamky pro Breberku vařím sama. Ale v trošku větším množství, které pak zavařím, a tři čtyři dny se nemusím starat o nic jiného, než je vytáhnout z lednice a ohřát.), což mi zabere celkem dejme tomu 10 minut.

Přebalení asi osm až desetkrát denně, dobře, hodně nadsadím, 3 minuty každé, a jsme na půl hodině.

Večerní uspávání asi půl hodiny (i když poslední tři dny je to v řádech několika minut, protože malá si prostě řekne, že se jí chce spát a tradá, spí)

No a kam jsme se dostali? Na něco málo přes dvě hodiny a půl denně.

Procházka venku asi dvě hodiny, pokud při ní vyřídíme něco důležitého (nákup, poštu, úřad, doktora, kafe s maminkou) se nepočítá, protože bysme stejně musely ven.

Ať to vidím jak to vidím, vychází mi to pořád o dost míň, než kolik času jsem strávila denně zastrčená ve školní lavici.


Ale jako všechno, co se točí kolem potomků, i toto má háček.
Péče o dítko není to jediné, co nás během dne čeká, že? Nádobí se samo neumyje, oblečení se nepřestěhuje do pračky, drobky nenaskáčou do koše, a ten neodejde do popelnice po svých, a dokonce jsem ani nikdy neviděla potraviny pochodující od ledničky do hrnce.

Tak jako nehrajme si na chudinky. Posbírat poblinkané oblečení a odnést ho vyprat, utřít kuchyňskou linku a nastrkat talíře do myčky rozhodně nezabere polovinu dne.
Pokud...
Pokud u toho nemusíte vláčet dítě z místa na místo, protože se rozhodlo, že prostě dneska spát nebude, a že hračky jsou bekaný, a proto si s nimi nebude hrát, a nejlíp je u mámy a hlavně se mě nepokoušej pustit z náruče, nebo uvidíš. A maminka vidí.

To je potom i naplnění myčky činnost srovnatelná s týdenním nákupem nebo žehlením stohu košil.

Ne, nehledám pro sebe výmluvy, PROČ nestíhám, nesvačím, nestihnu, to nestačím. Já to vím.

Jsem prostě zlenivělá. Táhne se to od těhotenství (hlavně se šetři a užívej si, že máš klid), takže kdykoli mám chvilku času, zalezu s knížkou, dám si kafe nebo prostě tak doma pošukávám (ano, skutečně používám tohle slovo v běžném kontextu, nepřišla jsem na žádné jiné, které označuje, že sem tam někde něco poděláte, tu odnesete papírek do koše, tu setřete prach, jedno tričko přemístíte do prádelny, složíte jednu plenku, zhasnete v koupelně...čili jste neustále při nějaké činnosti, ale výsledek veškerý žádný).

Do skutečné práce se pouštím až kolem desáté večer (což se zase neslučuje s činnostmi typu vysávání nebo bušení do zdí), kdy mám víceméně jistotu, že ten můj holomek spí a nebude mě rušit.

Paradoxně nejvíc práce udělám, když jsem v časové tísni. Způsobené třeba návštěvou chirurgie v Motole (ano přátelé, opět máme problém s Breberčinou infekcí v prstu), která čítá ne desítky minut, spíš hodiny, dál autoškolou, velkým nákupem, ještě větším prádlem, vyzvednutím maminky, co přijela na návštěvu, balením na cesty nebo jakokoli činností, která vyžaduje být v určitý čas na určitém místě. Ideální je kombinace několika těchto faktorů v jednom dni. Mezi to totiž musíme v rozumných intervalech nacpat krmení potomka. Takže logistika jako prase.

To vám prostě nedovolí prokrastinovat pár drahných okamžiků pravidelným kolečkem po internetových stránkách, ani posedět u televize při oblíbeném M.A.S.H.i.

Takže jen houšť a větší kapky! Sice padám už brzy odpoledne na ústa a sem tam usnu při ukládání maličké k předvečernímu spánku, ale stíhám. (proto chápu maminky minulých generací, co bez vymožeností moderní techniky vychovávaly hromady dětí. Prostě neodpočívaly). Pod časovým stresem se prostě dělá nejlíp. Vzpomeňme na deadliny seminárek a zkouškových termínů.
Kdy jindy jde výkonnost tak prudce vzhůru?

Jen se modlím, aby v těchto hektických dnech nepřišla nějaká další jobovka (mimo opět nepojízdného auta, mojí memoci, mužovy nemoci, Breberčiny nemoci, a jiných akutních eskapád), protože Velká medvědice ráda říká:

"Když se má člověk pos...at, i hajzl na něj spadne!"
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Sasa Sasa | Web | 28. září 2012 v 10:33 | Reagovat

"logistika jako prase! :D

... a máma Velká Medvědice je skutečně kalibr ! ;)

2 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 28. září 2012 v 22:38 | Reagovat

Jojo, moje mottto je "nejlepší inspirace je termín" :)

Po mateřské z tebe bude úspěšná manažerka (ne)volného času :)

3 userka userka | E-mail | Web | 29. září 2012 v 19:06 | Reagovat

Tak to zvládáš hodně dobře ;)

4 Dáda Dáda | 3. října 2012 v 1:57 | Reagovat

Perfektní blog! Musela jsem ho prostě přečíst celý!:) Jsem na začátku těhotenství a tak jsem taky něco chtěla pochytit a tak jsem si zapsala ty sušené švestky! Jinak můžu se zeptat kolik Ti je? Psala si, že jsi hodně mladá a povídali Ti, že si dítětem zkazíš život a taky hodně srovnáváš se školou.. Já jen, že Tvoje články jsou úžasné a připadáš mi jako super maminka!:)

5 Blanka Blanka | 21. října 2012 v 0:12 | Reagovat

Super clanek, valim se smichy, uplne se v tom vidim :-D Lepe by to napsat neslo ;-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama