5 věcí, které matkám změnily život Aneb Když jsme slezli ze stromů

8. října 2012 v 10:48 | Vyděšená prvorodička
Už znáte mé chvalozpěvy na dítě, byla tu i óda na muže a ostatní rodinnou zoo, a dnes bych chtěla vzdát hold všem bezejmenným (rozuměj nedohledatelným) vynálezcům pěti zásadních pomůcek, kteří zmírnili utrpení miliardám matek všude na světě.

Ne, teď vážně.Nemyslím si, že mateřství v dnešní době je nějaká pohodička, zažívám to přece dnes a denně. Na druhou stranu, vždycky může být i hůř. Ano, dokonce bylo i hůř. Vzpomenu si na ty generace přede mnou vždycky, když si bezmocně rvu svých zbylých patnáct vlasů na hlavě.

Tak tedy hitparáda nejužitečnějších vynálezů podle Vyděšené prvorodičky:

1) JEDNORÁZOVÉ PLENKY. Abyste rozuměli, jsem ekolog.
Třídím odpad, a k tomutéž jsem přivedla před mnoha lety i Velkou medvědici a o nějakou dobu později i svého muže. (abych se ho zastala, to že pet-lahev je plast, věděl už předtím, a taky s ní tak nakládal. Jenže sáčky, igelitky a plastové obaly si u něj nikdy nemohly být svým ekologickým znehodnocením jisté. Jeho logika byla, že spousta papíru se vyhazuje do papíru, ale jeden papír do směsného. Tomu všemu jsem udělala přítrž. I když to občas znamená, že se šťourám v odpadkovém koši a třídím to "zapomenuté".)
Přesto přeze všechno jsem nepodlehla módnímu trendu "plenkování". Kdo neví, nechť se vzdělá v jednom z minulých článků zde.
Prostou matematikou (kterou si pamatuju ještě ze školy, ačkoli moje praktické znalosti se zastavily u trojčlenky), kdy jsem porovnala náklady na pořízení spousty (rozuměj několik desítek) látkových plen, každodenní náklady na vodu a elektřinu potřebnou k vyprání, hodinovou mzdu obsluhy pračky, sušáku a žehličky, s nákupem stoprocentně kompostovatelných a posléze biologicky rozložitelných plen (ano, takové existují, tedy aspoň to píšou na obalu. A jsou levnější než takováta renomovaná značka, co má nejvíc reklam v televizi), vyšlo mi, že je to nastejno.
A pocit, že nemusím mít z kuchyně pernamentní sušárnu, k nezaplacení.

2) VLHČENÉ UBROUSKY. Ty se v podstatě vztahují k plenkám výš. Ale jsem za ně vděčná kdykoli Breberka vyrobí nějaké zvlášť lepivé e-e. Jako jo, samozřejmě není problém to sundat dolů ve sprše pomocí mokré žínky. Ale řekněte, kdo to pak dostane z té žínky?
Navíc se vlhčené ubrousky dají použít k otření olepené pusiny, zaslintaných prstů a v neposlední řadě se s tím parádně utírá prach a rozlité kafe na parketách.
I zde mám svou oblíbenou značku, protože je to docela kunšt najít takové, co voní, ale ne moc, a zůstanou vlhké. Když vyschnou, máte z toho jen předražený kapesníček (na který se navíc v nouzi nedá napsat telefonní číslo)

3) SUNAR, CO SE SÁM ROZPOUŠTÍ. Ano. Ti, co měli dítě v několika posledních letech, nebo snad nemají ještě (!) žádné, budou možná překvapení, ale já si skutečně ještě pamatuju doby, kdy moji miminkoví příbuzní křičeli hlady, zatímco Velká medvědice rozmíchávala hrudky mléčné výživy ve vařicí vodě.
A pak ještě déle křičeli hlady, když pod vodovodem chladila lahev na odpovídající teplotu.
A dneska? Převařím si litr vody, nechám stát, pak jenom odliju do konvice, nastavím si 40°C (ano, můj muž dávno před tím, než jsem otěhotněla, ve své vášni po nových technických hračkách opatřil konvici, která tohle umí), nadávkuju chemku, protřepu....a chvilku před tím, než si dítě uvědomí, že má hlad, mu zastrčím lahev s mlíkem do pusy. Jednoduše geniální.

4) NOSÍTKO. Namítnete, že nošení dětí na zádech (nebo na břiše) v různých vacích, pruzích látky nebo kýho hadru je tak staré jako lidstvo samo. Ano, když jsme přestali být opicemi a děti se odnaučily držet se naší srsti jako klíšťata, musely matky přijít na způsob, jak si zajistit aspoň na chvíli obě ruce volné.
Dnešní doba přišla se sofistikovanými pomůckami, jejichž obsluhu zvládne i ta opice, jsou ergonomické (jak tvrdí výrobci) a je jich nepřeberné množství.
I zde jsem vsadila na jistou značku. Ta sice nepatří k nejlevnějším, nosítko není úplně nejskladnější (z toho důvodu mám i šátek, který se dá složit do kabelky - rozuměj taška na přebalování-, ale Bažina je dítko zvědavé, takže jak se vrtí, povoluje mi šátek, neb je pružný, tudíž se teď hodí jen na cesty, kde mám jistotu, že brzo usne. Na druhou stranu, v létě je pro nás obě pohodlnější, protože můžu měnit množství vrstev, kterými nebohou holčičku obalím.), ale manipulace s ním je jednoduchá a rychlá, a bez něj ani ránu.
Co je horšího než kvůli polovině bochníku chleba a litru mléka tahat dvacetikilový kočár po schodech tam a zase zpátky. (pravda, schodů je jen asi 10, ale když mám dole v koši nákup, občas kočár nemůžu vytáhnout nahoru, a nebo se mi v zápalu boje ten koš odepne a nákup se mi pak kutálí po chodbě - což se mi atejně alespoň jednou za dva týdny stane. Tím chci poděkovat sousedům, že mi ho nepomáhají sbírat, protože si trapně přijdu až až.)

5) AUTOSEDAČKA. Velká medvědice mi vyprávěla, že mě, coby ležáka, vozila v autě v prádelním koši vystlaném polštáři, který byl připoután složitou spletí bezpečnostních pásů. Já sama si pamatuju, jak mě rodiče v naší stodvacítce vzadu zamykali po tom, co jsem omylem v zatáčce otevřela dveře a zůstala na nich viset.
Takže ano, autosedačka je nástroj ke zklidnění nervů všech (nejen prvo-)rodiček při cestách.
Navíc u nás doma plní i nezastupitelnou funkci křesílka pro malou. Když vařím, peru, uklízím, nebo jinak šukám po kuchyni, postavím si ji v sedačce k lince, ona má výhled, nemá kam utéct a obě nás to baví. Navíc má děsnou legrandu, když začne mrskat nohama a ono se to samo houpe!

Mohla bych vyjmenovat ještě pár dalších vychytávek pro děti, ale tahle pětice jsou mí favoriti, bez kterých bych si život s prckem skutečně nedovedla představit.

A příště? To se podíváme na 5 "nezbytností", které slouží jen ke zvýšení zisků obchodníkům...
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 teta Míša teta Míša | 8. října 2012 v 11:25 | Reagovat

zahy az se potkame musis mi ukazat tu konvici deti nemam ale taky bych ji brala...koho by byvilo porat cekat na vychladnuti kafe k cigarku ne??? :-D

2 userka userka | E-mail | Web | 8. října 2012 v 13:04 | Reagovat

[1]: Já teda vůbec nejsem kafař, ale myslíš, že zalít ho ne úplně vrouci nebo aspoň opravdu horkou vodou, mu nějak neuškodí? :)

prvorodičko, už se těším na další článek! Kéž bys na to psaní měla víc času :)

3 Sasa Sasa | Web | 8. října 2012 v 13:31 | Reagovat

Myslím, že Breberka má žůžo mámu, a až se to tvé milé malé dítko naučí číst a bude jakž takž dospělé, tak mu po sléze dej přečíst tohle tvé skvělé psaní ! Myslím, že se společně zasmějete :) Ba dokonce, nepřemýšlela jsi vydat to jako knihu ? Myslím, že by za to byla spousta vyděšených prvorodiček vděčná ! Taková spása v knižní podobě, třeba v odolném obalu proti rozlití mléka ;) (ekologicky zpracovatelném, samozřejmě ! )

a mám také otázku ... Ví Tvůj muž, že máš tento vyděšený virtuální deníček ??? :)

A stejně jako Userku, i mě mrzí, že nemáš na články více času... ale fandím Ti ! ;)

4 Mirielka Mirielka | Web | 8. října 2012 v 15:27 | Reagovat

Na tvůj blog jsem narazila před pár dny a všechny Tvé články doslova "zhltla". Máš úžasný dar popsat vše co se děje velmi zajímavou a poutavou formou. Byť sama děti ještě nemám, tak biologické hodiny dělají tik, tik, tik již delší dobu. Ale nějak chybí ten správný parťák, který by do toho šel se mnou.

Tvůj blog je plný milého čtení a je vidět, že to píšeš z nadhledu. Moc mě těší, že se to tu nehemží samýma zdrobnělinama - ty fakt nedávám. Takže milá vyděšená prvodoričko, zůstaň ještě chvíli "vyděšenou" ať máme i nadále co číst :-) Díky

5 Bloud. Well Bloud. Bloud. Well Bloud. | E-mail | Web | 8. října 2012 v 18:58 | Reagovat

Což plenkování, já se jednou (radši se mě neptejte jak) ocitla na přednášce o bezplenkové výchově - to je teprva ekologie!:) Bylo to ale mimo moje chápací schopnosti, stejně tak jako přednáška o orgasmickém porodu, která následovala poté :)

6 Vyděšená prvorodička Vyděšená prvorodička | Web | 8. října 2012 v 19:01 | Reagovat

Teda dámy, vy jste se mi tu nějak rozněžnily.
Děkuju za chválu, snažím se udělat si na blog čas, ale znáte to, člověk míní, dítě mění...
Saso, ano, můj muž o deníku ví, sem tam si něco i přečte a dokonce se ptal, jak hlasovat v soutěži Blog roku. :o)

7 Egoped Egoped | E-mail | Web | 9. října 2012 v 12:21 | Reagovat

Kam se hrabe oheň, kolo, silnice, knihtisk, mikročip, internet a silikonová prsa! Tohle jsou ty pravé vynálezy, které dělají z lidí lidi :)

8 Terka ') Terka ') | Web | 9. října 2012 v 20:32 | Reagovat

Ahoj. Ráda bych tě poprosila, aby ses koukla na můj starý, ovšem až nyní obnovený blog. A pokud chceš, vlevo pod mašličkou mám odkaz na levný e-shop.Tak se mužeš taky kouknout. Prosím neber to jako reklamu. A pokus ti tento komentíř vadí, klidně ho smaž a ignoruj.Ale zkus mě pochopit

9 large size bridesmaid dresses large size bridesmaid dresses | E-mail | Web | 18. ledna 2013 v 11:17 | Reagovat

Do you think MMA or boxing is better for fighting and self-defense?
http://www.movedress.com/beach-wedding-dress-wedding-dress-function-occasion.html

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama