Matka podle příručky Aneb Málo nebo moc?

4. října 2012 v 23:10 | Vyděšená prvorodička
Každá máma chce být pro svoje dítě tou nejlepší. Bohudík nás Matka příroda vybavila speciálním zařízením, kterému se nějakým zvláštním řízením osudu začalo říkat mateřská intuice, nebo mateřské pudy, chcete-li.

Takže pud sebezáchovy je najednou utlumen a nahrazen pudem ochrany dítěte, bystří se nám sluch ve vyšších frekvencích, abychom slyšely pláč svého ubožátka kdekoli a kdykoli, a vůbec se kolem nás dějí různé záhady.

Moudrá Matka příroda nám bohužel nadělila i rozum a touhu po informacích, která v dnešní virtualizované době často vítězí nad těmi speciálními mateřskými dovednostmi.

A my, zblblé diskusemi na mimískovských webech a encyklopediemi o dětech číhajících na každém rohu, se v tom plácáme jak ryba v blátě.V poslední době mě pronásledují plíživé pochybnosti o správnosti mojí výchovy. Přece jen, dělám to poprvé, že.

Má Babeta dost jídla? A nemá ho příliš? Nezadělávám na anorektičku nebo obézní batole? Kolik by měla sníst mrkve? (Ideálně na gramy mrkve na kilogram váhy na příslušnou denní dobu a momentální rozpoložení naší maličké. No řekněte mi, kde takový vzorec nabízejí.) Už jí můžu dát třeba piškot nebo radši pár týdnů počkat? A neochudím ji tím o nezbytné živiny?

Pije dost vody? Nepije jí příliš? Nejsem krkavčí matka, když jí nedopřeju jiný čaj než fenyklový?

Jakou teplotu má mít špenátové pyré?

Hlavou mi krouží hromada otázek, na které nedostávám uspokojivé odpovědi. Zařekla jsem se, že nebudu sledovat články ani diskure o správném vývoji na specializovaných internetových stránkách (jako jsem to dělala v těhotenství), abych se vyhnula srovnávání. Chápete, že. Takovéto o tom Kryštůfkovi, co má už dva zuby a Emičce, která se ještě neumí přetočit na bříško, takže by na její mámu měla přijít baba sociálka.

Pokud nevíte, co má rád váš muž, nebo nejlepší kamarádka, jednoduše za nimi zajdete a zeptáte se jich. Já totéž dělám s Breberkou, ale odpověď nikde.
Těším se, až mi jednou řekne, že je unavená, a chce spát, a vodu ve vaně by brala o trošinku teplejší, a studený fenyklový čaj je hnus.
Zatím si to jen domýšlím. A pamatuju na slova Velké medvědice, že nejsem jediná máma na světě.
Doufám, že poznám, až něco budu dělat špatně.

Ale přece jen, těch drobných nejistot je tolik... Napadá mě jedna konkrétní věc, které si teď, když se ochlazuje, dost všímám. A dávám v plén otázku ostatním rodičkám: Kdy dáváte dítěti čepičku?
Velká medvědice mi kladla na srdce, že musím dávat hlavně pozor, aby malinké nenafoukalo do oušek, protože by pak musela na píchání a to je přece fuj. Vyděsila jsem se představy o píchání uší, v duchu omdlela a zásobila se čepičkami.
Takže jsem naši nebohou pustila ven bez pokrývky hlavy za celý její kratičký život všehovšudy dvakrát. Bez ohledu na počasí. Tím jsem ji ochudila třeba o zážitek, kdy vám letní větřík cuchá vlasy. (u ní zatím jenom plešku)
Trpělivě jí přetahuju čepičky, kloboučky a šátky přes uši. Snáším to její vztekání při oblékání, protože cokoli na hlavě je trága a nedejbože mami, když to má ještě zavázku pod krk. A taky to klouže přes oči.
Asi tisíckrát během procházky upravím čepku, aby byla tam kde má a zhruba stejně tolikrát vidím stejně staré nebo mladší dítě, jak vesele a prostovlase kouká z kočárku.
A já si říkám, kdo má pravdu? Velká medvědice nebo ty stovky ostatních matek? Jsem já ta špatná, co se stará o dítě jako o porcelánovou panenku, a nebo ty ostatní, co každým dnem riskují zánět středního ucha a jiné srmtelné nemoci svého potomka?

Jsou kupované dětské výživy přecpané éčky? Týrám dítě, když ho v necelém půl roce cvičně dávám na nočník? Uškodí prckovi, když chodí spát až v devět večer? Musím ještě pořád vyvařovat lahve po každém použití? A co na to Jan Tleskač?
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 userka userka | E-mail | Web | 5. října 2012 v 7:52 | Reagovat

:) tolik otázek. Snad se v komentářích objeví i nějaký odpovědi, ale ode mě teda ne :)

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 5. října 2012 v 8:17 | Reagovat

No, já taky neporadím, ale skvěle se to čte. Jan Tleskač musí být spokojený! :-)

3 mengano mengano | E-mail | Web | 24. října 2012 v 9:53 | Reagovat

No já nevím. Jsem matka pamětnice, takže moderní rady nemám:)
Lahve jsem vyvařovala do 6ti týdnů. Děti ve zdraví přežily.
Na nočník - když začaly sedět. Kvůli páteři.
Tepota jídla - poučka od babičky - strč do něj prst, nesmí tě pálit.
Jedno dítě mám únorové, jedno srpnové. Únorové v létě už čepičku nenosilo, pokud bylo ve stínu, na sluníčku jako ochranu. Srpnové dítě bohužel čepičku nosilo až do následujícího teplého jara:))
Vždycky se řiď zdravým rozumem. Pokud je hic tobě, je většinou hic i prckovi.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama