Bude včelička Aneb Píchání pro blaho dětí

15. srpna 2013 v 13:16 | Vyděšená prvorodička
Dneska zvážníme. Řeč bude o očkování. Vlna článků na iDnes.cz mě donutila podělit se s vámi o moje myšlenkové pochody.

Já samozřejmě očkovaná jsem. Paní doktorka řekla, maminka neprotestovala, já dostala píchanec a šlo se.
Musím se Velké medvědice zeptat, jestli měla možnost, před těmi několika desítkami let, dostat se k nějakým informacím, které by vhodnost očkování popíraly.
Myslím si, že ne.

O co složitější je to teď, v době online informací. Všeho druhu. Pravdivých a smyšlených. Nebo nedomyšlených. Nebo skutečnými fakty nepodepřených.
To je totiž největší úskalí internetu. Nikdy si nemůžete být jisti, že to, co čtete, je pravda. A dokonce ani v případě odborných studií.


Už když se Bambule ráchala v plodové vodě, snažila jsem se zaujmout jednoznačné stanovisko k očkování. A střídavě jsem se přikláněla na jednu a druhou stranu.
Po informační masáži mé alternativní kamarádky, a následném setkání s chlapcem, který ve čtyřech letech po rutinním očkování zůstal na vozíku téměř naprosto paralyzován, jsem byla rozhodnuta očkovací maraton obejít.
Pro mluvil i fakt, že čím víc je společnost proočkovaná, tím menší pravděpodobnost nákazy mají neočkované děti. Trošku sobecké, stavět na "blbosti" ostatních matek, to uznávám, ale prakticky nejefektivnější.

Tohle mi vydrželo docela dlouho.
Ale strach o dítko byl silnější.
Obrat přišel ve chvíli, kdy mi muž oznámil, že s Breberkou v necelém roce odcestujeme na dva měsíce na druhou stranu světa, kde je malárie běžná asi tak jako u nás angína. (Drahý mi sice tvrdil, že oblast, kam jezdí posledních deset let, je zlých komárů prostá, a že on je důkazem. Mimo moskytiéry nikdy nepoužil žádný jiný druh odpuzovače hmyzu. A žije.)

Nedala jsem se, a nenápadně začala zkoumat, jaké druhy očkování jsou rpo cesty do tohoto regionu doporučovány, které jsou bezpodmínečně nutné, a které se dají aplikovat takovéhlemu pískleti.

V tu chvíli mi přišlo dost pokrytecké nevybavit miminko protilátkami na nemoci, které se objevují na našem kontinentu, a cpát do něj bacily z druhé strany zeměkoule.
Navíc, neodpustila bych si, kdybych nechala B. napíchat látkou proti břišnímu tyfu a ona mi pak onemocněla spalničkami.


Proto jsem si dávala záležet na výběru pediatra. U té, která sítem nakonec vítězně nepropadla, vyhrálo to, že mimo kladných ohlasů na její práci je též homeopatka (čili prostor pro diskuse otevřen).
O očkování jsem si s ní povídala, a jelikož věřím doktorům, Breberka je opíchávána přesně podle kalendáře.

První očkování musel zařídit tatínek, znáte můj strach z Babetčiny bolesti. A pak jsme nervózně sledovali reakci jejícho organismíčku (to byla ještě hróóóózně malinká, promiňte mi tedy zdrobnělinu, vypadá vážně úchylně) na pytel těch bacilů, co dostala.
Její dlouhý spánek, vystřídaný horečkou a následnou apatií mě vyděsil.
Už jsem viděla, jak se do konce života protloukám s autistickým dítkem. Zvlášť, když diskomfortní stavy trvaly tři dny.

Ale vylízala se z toho, a další očkování mělo menší a menší reakce, až jí to přestalo vadit úplně (záchvat hysterie, když je dílo dokonáno a sestřička se na ni snaží být milá, nepočítám).
Přesto mi není úplně lehko, když se v kalendáři objeví další termín píchání. Nikdy nejsem úplně klidná, když si dítko odvážím domů.

Doufám, že je jednou z těch šťastných (ač je jich většinové procento), kdo vedlejší následky mít nebude.
To bych si neodpustila. Hlavně proto, že o možnosti neočkovat jsem předlouho uvažovala.

A jaké názory na protichůdné články máte vy, nejaktuálnější např. zde a zde ( pokud na to máte nervy a žaludek, projeďte si ostatní v navigaci pod jednotlivými články. A jestli máte možnost, klidně zkuste pročíst i odborné studie...)?

A byl očkován i Jan Tleskač?
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Darllov Art Academy Darllov Art Academy | Web | 15. srpna 2013 v 13:22 | Reagovat

Zdravíme fanoušky textových her a příznivce umění. Darllovova akademie umění, znovu otevírá své brány po dvou letech od zavření. Neváhejte a přihlašte se na uměleckou akademii a užijte si tak spoustu zábavy!

Těšíme se na Vás, team Darllov

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 16. srpna 2013 v 19:00 | Reagovat

Alternativní vymýšlení je přirozená reakce na předlouhé období bez praktické ukázky, jak taková nemoc, proti které se očkuje, ve skutečnosti vypadá.

3 Kosma Kosma | 21. srpna 2013 v 16:39 | Reagovat

http://ilonaprotifka.blog.cz/1210/tak-mame-pichnutou-tu-stahovanou-hexu

Neodpustím si poslat blog s mojí zkušeností! :-) Jinak to, co se do nás píchalo v 80. letech, bylo prý daleko horší...Jj, je špatné, že máme strach. Jako reakce na něj vznikly už např. na FB stránky "Neverim mýtom o škodlivosti očkovania". Takže info ze všech stran!

4 mengano mengano | E-mail | Web | 2. září 2013 v 8:32 | Reagovat

Moje děti vyrůstaly v době, kdy se o očkování nediskutovalo. Očkovalo se možná většími sajraty než dnes. Přežily to obě ve zdraví.
Nepodléhala bych zbytečné alternativní hysterii.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama