Čtenářský klub Aneb Jak to mají mrňata

21. září 2013 v 10:53 | Vyděšená prvorodička
Svou Breberku ponoukám ke čtení od té doby, co byla schopná fixovat pohled víc než na několik vteřin.
Pravda, z těch prvopočátků jejího čtení se už moc knížek nedochovalo.
Ještě, že máme obsáhlou knihovnu.


Už v těhotenství jsem narazila na doporučení, že dětičkám se má dávat na hraní papír. Že pak ochotněji čtou, protože jim dotek stránek není cizí. To mi přišlo jako zajímavý názor, co stojí za vyzkoušení.
Takže mi Babetka vesele trhala rozečtené časopisy, účtenky a tatínkovy veledůležité smlouvy.

Pak přišlo období leporel a "dřevěných" knížek. V současnosti vede krteček, mašinka Tomáš, Polámal se mraveneček, Kuřátko a obilí, a tatínkovy nové kuchařské knížky.

Je božské sledovat, jak se oblečené dítko posadí na nočník, na kolena si položí knihu vzhůru nohama a se soustředěným výrazem otáčí stránky a bez ustání žvatlá.

Nebo jak s vypětím všech sil k posteli táhne bichli o velikosti původního vydání Bible kralické se slovy "Číst!"
To se pak válíme, maminka drží přetěžkou knihu tak, aby nezabila dítko, a ono se snaží ohnout stránky, a do toho popisuje, co je na obrázcích.
Dlužno dodat, že se většinou jedná o knihy dost nudné a bez obrázků. Takže se postelové čtení mění na boj se stránkami, do toho zuření při hledání ilustrací, aby nakonec holčička usoudila, že obálka je to nejzajímavější a bez ustání se snažila mamince do knihy zavřít prsty. Jojo, je to legrace, panečku.

Máme zásobičku zvířátkových leporel bez textu (protože ty příběhy v dětských knížkách jsou dle matinky naprosto k ničemu, jsou hloupé, postrádají děj a ještě ke všemu obsahují řadu slov, které dítě nezná, a v mrněcím věku ani vědět nepotřebuje - třeba rozbřesk.), kde se dají ukazovat psi a kočky a krocani a lišky.....a většina těch zvířat dělá nějaký zvuk, takže drahá na mě bečí a mňouká a maminka ukazuje, kde je to které zvíře. (krocan dělá Hudry, hudry, kdybyste náhodou nevěděli, ale pokud někdo tuší, jak dělá liška a labuť, byla bych vděčná...)

Jednu dobu byly hitem paragony a návody k použití. Nesměla jsem si dovolit z krámu odejít bez účtenky. Dítě to hned zaregistrovalo a hlasitě se dožadovalo návratu k pokladně pro doklad, aby pak cestou domů v kočárku mohla zkontrolovat, zda maminka náhodou neutrácí za zbytečnosti. Po taškách se mi takhle hromadily účty za dva rohlíky a jogurt po dobu několika týdnů. Až se mi nikam nevešla peněženka, vytáhla jsem hromádku papírků doma, dítko je znova přečetlo a pak teprve jsme je mohly společně ekologicky zlikvidovat.

Teď to padlo na tatínka a jeho koníček, kupování a studování kuchařek. Minulý týden potřeboval nutně dvě další. Jakmile Babeta zjistila, že jsou doma nové knihy, okamžitě jednu z nich zabavila, celý den s ní chodila po bytě, ve chvílích volna si v ní listovala a když se někdo pokusil přiblížit, nenávistně na něj syčela a plivala oheň.

A když se tatínek rozhodl podle jednoho z receptů uvařit, dotáhla si stoličku k lince, vylezla nahoru, a celou dobu sledovala, jestli jejímu novému papírovému miláčkovi neubližuje. Zároveň ale chtěla pokračovat ve čtení, takže otec vařil špagety a maličká mu neustále otáčela stránky na čokoládový dort.
Nakonec všechno dobře dopadlo, neměli jsme těstoviny polité čokoládou a šlehačkou, všichni spokojení, Breberka s knihou v podpaží dlabala špagety, a tatínek brzy padl vyčerpáním (kdo zkoušel vařit podle neustále se zavírající kuchařky, ten ví, že je to náročné. A ještě k tomu připočtěte, že jedním okem musel neustále sledovat dítko balancující na jedné noze na vysoké stoličce u kuchyňské linky).

Už se těším, až nastane období skutečného čtení pohádek (teď jsem si konečně odstěhovala tři igelitky knih ze svého dětského pokoje od Velké medvědice, takže arzenál máme aspoň do první třídy), kdy zvládnu Babetce přeříkat celou stránku textu bez toho, aby mi otáčela stránky.
To pak večerní pohádky na dobrou noc dostanou úplně jiný rozměr...
 

5 lidí ohodnotilo tento článek.

Komentáře

1 Bábä Bábä | Web | 21. září 2013 v 11:35 | Reagovat

To je krásne. (A vtipne podané.) Nemôžem sa dočkať toho, keď budem mať deti a započnem s nimi čitateľský maratón. Vy máte doma viditeľne knihomoľa. :)

Inak je zaujímavé to s tým papierom a návykom detí. Popravde tomu veľmi neverím, hoci z článku to vyznieva rozkošne. Naša mama nás k ničomu takému neviedla a čítanie máme všetci radi. Veľmi často, keď sme boli už dostatočne pozorné, nám rozprávala rozprávky priamo z hlavy, čo bolo spôsobené tým, že jeden príbeh nám musela pred zaspatím zopakovať aspoň trikrát :D tak sa pripravte, keby  sa to stalo aj vám.

2 Bajda Bajda | 21. září 2013 v 14:35 | Reagovat

Liška přece říká "na těchto základech můžete stavět" :D

3 Růže Růže | Web | 22. září 2013 v 0:42 | Reagovat

[2]: Ale vůbec ne, liška přeci krade šunku od Špejlíka, to je známá věc! :-P

4 userka userka | E-mail | Web | 22. září 2013 v 22:48 | Reagovat

[2]: :D to je dobrý ;)

Prvorodičko, ty se fakt krásně čteš ;)

5 Alinka Alinka | E-mail | Web | 9. října 2013 v 21:50 | Reagovat

Krásně a vtipně napsané. U nás to momentálně vypadá tak, že jedno dítko už vyžaduje soustředěné, klidné předčítání bez toho, aby ho někdo rušil, a druhé si chce prohlížet, otáčet stránky a ožužlávat rohy. A maminka se u toho pěkně zapotí, aby se při prosazovaní vlastního názoru vzájemně nezabili.

6 Beáta Beáta | E-mail | Web | 12. října 2013 v 22:06 | Reagovat

Krásně napsáno :). Tvoje články jsou pro mě pohádkou na dobrou noc.

7 Lucik Lucik | 16. října 2013 v 22:50 | Reagovat

Keď viete aspoň troška anglicky, tu sa určite dozviete ako robí líška:
http://www.youtube.com/watch?v=jofNR_WkoCE
:D

inak veľmi milý a sympatický článok, ostatne ako vždy :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama