Foodporn Aneb Jsem pomokniče!

13. března 2014 v 13:29 | Vyděšená prvorodička

Zaobírat se jídlem, od nákupu surovin, přes přípravu, až k nadšenému hekání u stolu, se stalo hitem. Řeší se farmářské trhy, směňuje kvásek na chleba, nadšeně se fotí každý povedený koláč.


A já se musím přiznat, že až na to focení jídla (dobře, mimo každého povedeného bochníku chleba) jsem této vlně taky propadla.
Pravda, o něco dřív, než se to stalo módou, ale to už mi stejně dneska nikdo neuvěří.

A Babeta následuje vzoru svých rodičů (už jsem vám psala, jak skvěle vaří můj muž?), a rozhodla se, že bude u každého vaření.

Umí pojmenovat skoro každou potravinu (koření se jí zatím trošku plete, i když rozdíl mezi majoránkou a chilli je přece očividný), jako jediná z rodiny nikdy nezaměnila lahev octa za olej, ví, že mlýnkem na pepř se musí otáčet, ale solničkou třepat.
Je naprosto neomylná v uklízení nádobí z myčky. Pravda, trvá to asi patnáctkrát déle, než když mi nepomáhá, ale co naplat, příbory prostě nebudem vytahovat najednou, když je můžem brát po jednom, ne?
Nosí mi brambory ze spíže, a otevírá odpoadkový koš, když loupu cibuli.
A samozřejmě se nezapomene pochválit. "Já jsem pomokniče tvoje taková."

Aby mohla své kulinářské dovednosti trénovat, dostává misku s fazolemi (co jinak používám jako zátěž na pečení křehkého těsta), vařečku a já pak ještě několik dnů nacházím fazolky různě po bytě. Ideálně přesně pod patou ve chvíli, kdy se v noci tiše plížím do ledničky.

Poslední dobou jí ovšem přestává stačit balancování na stoličce u linky, aby viděla proces vaření, i nakukování do hrnců, pokud maminka dovolí.
Můj obligátní doprovodný komentář k činnostem, které provádím (tip pro prvorodičky: jestli chcete, aby bylo vaše dítko aspoň dva roky zticha, nemluvte na něj při práci, nebo se to strašně rychle rychle naučí, a pak vám z toho praskne hlava), je neustále přerušován doplňujícími otázkami:
"Maminko? Čo děáš? Ty kájíš cibui?"
"Máš oloupaný maminko? Ceý?"
"Máš vodu hrnci?"
"Je to zapnutý? Bude važit?"

A už vím, že je dobré se na otázky dítěte soustředit, a ideálně z něj nespustit oči.
Nevinná hra totiž může obsáhnout i otázku: "Co děám, maminko?" a vězte, že odpověď "Stojíš na stoličce, a koukáš, jak máma vaří." nebude tou správnou.

V těstě na palačinky totiž plavou "hrací" fazole, slupky od cibule jsou vzorně naskládané na směsi na sekanou, a samotná nakrájená cibule sesypaná do dřezu. Dítko s rukama špinavýma až po lokty od hořčice. Kuřecí prsíčka s vytlačenými důlky po Babetiných prstících. Mléko rovnoměrně rozetřené po celé lince, kam až rozpětí té naší sůvy stačí.
A prvorodička pak jen kouká, jak maličká prstíkem vybírá ořechy ze salátu, který přepadává přes okraj mísy, a nezmůže se na nic.

Musím se asi už zamyslet nad jednoduchými recepty, které neobsahují krájení (z bezpečnostních důvodů bych přece jen dvouletému děckovi na stoličce ostrý nůž do ruky nedávala), ale pouze solení a míchání, aby ho Bambulka zvládla sama.
A já si šla na chvíli hodit nohy nahoru, a pak jen uklidila spoušť v kuchyni. V tom se totiž naše drahá taky potatila...
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 renuška renuška | Web | 13. března 2014 v 14:07 | Reagovat

Můj mladší syn si zase moc rád vyžadoval, aby mohl šlehačem dělat těsto na různé bublaniny a jiná sladká pečiva. To ho bavilo. Protože to vrčelo a mělo to motor. O to víc mě překvapil, když si nadšeně poznamenával recept na vaření krupicové kaše, protože tam naopak nevrčí nic. Maximálně já, když je výsledek moc řídký nebo naopak hustý, že by mu lepidlo mohlo zdatně sekundovat.

Poznámka pod čarou: Skvěle napsaný článek, pobavila jsem se náramně :-). Díky za zpestření dne a práci s Babetkou čest!

2 Čerf Čerf | E-mail | Web | 14. března 2014 v 6:55 | Reagovat

S takovou pomokničí jde vaření samo :-)

3 ajka ajka | Web | 17. března 2014 v 3:03 | Reagovat

Takoví pomocníčci jsou k nezaplacení:-)
Ajka

4 Vyděšená prvorodička Vyděšená prvorodička | Web | 10. dubna 2014 v 13:14 | Reagovat

[1]: Jo, tak šlehače, hnětače, roboty a drtiče jsou u nás zapovězeny, neboť z nich dítko panikaří. A chodí se schovávat k druhému rodiči. Když jsem doma sama, a nemá se ke komu schovat, je hysterická. Ale zase dobrý způsob, jak ji dostat od linky. (třeba pod stůl)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama